Skip to content
 

دوره پارینه‌سنگی زیرین (دوره آشولی)

دوره پارینه‌سنگی زیرین: (Lower Paleolithic/ Old Paleolithic/ Old Stone Age)/ دوره آشولی/ دوره آشولین (Acheulean). یکی از دوره‌های دوران پارینه‌سنگی و همزمان با 1.000.000 سال تا 100.000 سال پیش. انسان این دوره را انسان هومواِرِکْتوس (Homo erectus)/ انسان کاروَرز (Homo ergaster)/ انسان قائم/ انسان‌ریخت (Anthropomorph) می‌نامند.

عمده منابع مطالعه بر روی انسان دوره پارینه‌سنگی زیرین، استخوان اندام‌ها و ابزار سنگی است. این ابزارهای سنگی، بزرگ، خشن و زبره‌تراش هستند و در همه جای جهان با یکدیگر شباهت دارند. در این دوره انسان آتش را می‌شناسد و به میزان محدود از آن بهره می‌برد. از این دوره هیچگونه آثار هنری و نقاشی و نگارکند به دست نیامده و همچنین در باره چگونگی زندگی و روابط مشترک، مناسبات زن و مرد، اعتقادات و امثال آنها اطلاعاتی در دست نیست. غذای انسان در این دوره و نیز تا حدودی در دوره‌های بعدی، عمدتاً جیره گیاهی بوده و در مواقع ناچاری به جیره جانوری روی می‌آورده است.

برخی از نمونه‌های زندگی انسان در این دوره از نواحی زیر به دست آمده است: قرارگاه لاهوتی در جنوب تاجیکستان، آبرفت رود کَشَف‌رود در خراسان، شبه‌جزیره کراسنووُدْسک در جنوب شرقی دریای کاسپین/ مازندران، دره رود لِدیز در بلوچستان، غارهای دشت فَرغانه در ازبکستان و تاجیکستان، غار آزیخ در قره‌باغ قفقاز، و پیرامون دریاچه نائور در نزدیکی غزنین در افغانستان.

 آ   ا   ب  پ  ت  ث  ج  چ  ح  خ  د  ذ  ر  ز  ژ  س  ش  ص  ض  ط  ظ  ع  غ  ف  ق  ک  گ  ل  م  ن  و  هـ  ی