Skip to content

درباره فرهنگنامه ایران

فرهنگنامه ایران

دوشنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۴

وب‌سایت «ایرانیا» منتخبی از مدخل‌ها و محتوای کتاب «فرهنگنامه ایران» است.

«فرهنگنامه ایران» نخستین دائره‌المعارف یا دانشنامه فارسی با موضوع «ایران» است. فرهنگنامه ایران به هر پدیده‌ای می‌پردازد که با فرهنگ و تمدن ایران و پیرامون آن از کهن‌ترین روزگاران تا اواخر عصر قاجار در پیوند است. همه مردمان این سرزمین‌ها برای ساختن و پروراندن فرهنگ و تمدن کهن و غنی آن کوشیده‌اند و به پایش رنج‌ها برده‌اند. این فرهنگ و تمدن و کوشش‌ها و رنج‌ها، برگ‌های فرهنگنامه ایران خواهند بود. برگ‌هایی که گاه روایتگر زیبایی‌ها و شکوهمندی‌ها و گاه بازگوکننده دردها و آلام بشری است.

این کتاب گستره وسیعی از نام‌ها و مفاهیم را به شکل مختصر و گاه مفصل در بر می‌گیرد. از آن جمله است: دوره‌های باستان‌شناسی، سکونتگاه‌ها، آثار و بناهای باستانی، سنگ‌نگاره‌ها، خط‌ها و زبان‌ها، کتیبه‌ها و متون کهن، متون ادبی و علمی، شخصیت‌های تاریخی و اسطوره‌ای، نام‌های اوستا و شاهنامه، دانشوران، متفکران، هنرمندان، ادیبان و شاعران، جشن‌ها و گردهمایی‌های مردمی، مناسبت‌های تقویمی و باورهای کیهانی، هنرهای مردمی و صنایع دستی، موسیقی و خوشنویسی، اوزان و مقیاس‌ها، تاریخ‌نامه‌ها و جغرافی‌نامه‌ها، تاریخ‌نگاران و جغرافی‌نویسان، شرق‌شناسان و سفرنامه‌نویسان.

ویرایش نخست کتاب پیشگام فرهنگنامه ایران و نسخه آنلاین آن در سال ۱۳۹۲ و پس از بیست سال پژوهش و مطالعات میدانی چاپ و منتشر شد و در اختیار دوستداران و محققان تاریخ و فرهنگ ایران قرار گرفت. تمامی محتوای این کتاب منحصراً برای همین اثر و آثار مکمل آن تألیف، عکاسی و طراحی شده‌اند.

فرهنگنامه ایران اثری مستقل و غیروابسته است که با اهتمام شخصی مؤلف و بدون بودجه معین از سوی شخص یا نهادی منتشر شده و محتویات یا مستندات تاریخی آن مطابق با خواست کسی نوشته نشده و تغییر داده نخواهد شد.

فرهنگنامه ایران با دوری جستن از تعلقات ایدئولوژیکی، به استنتاجات عقل‌گرایانه و استنادات واقع‌گرایانه متکی است. این فرهنگنامه از تبلیغ جهان‌گشایی و توجیه سلطه‌گری و ستم‌پیشگی و تبعیض طبقاتی و هر نوع برتری‌طلبی و ارزش‌بندی میان انسان‌ها بری و برکنار است و رویه‌ای بشردوستانه و صلح‌طلبانه را در پیش دارد.

اگر فرهنگنامه ایران را برای ماندگاری فرهنگ ایران و برای آگاهی‌بخشی به نسل‌های امروز و فردا مفید می‌دانید، با حداقل یاری خود که می‌تواند ابتیاع نسخه‌هایی از آن به منظور اهدای به دوستان و نزدیکان و یا به مؤسسات آموزشی و ترویج علم باشد، علاوه بر آنکه به پیشبرد ایده‌ها و برنامه‌های انسان‌گرایانه فرهنگنامه و حفظ استقلال و حیات آن یاری می‌رسانید، چراغی نیز فرا راه مخاطبان و جوانان دوستدار فرهنگ و آگاهی می‌افروزید.

مرادی غیاث‌آبادی، رضا، فرهنگنامه ایران- دانشنامه فرهنگ و تمدن ایران و پیرامون آن، ویرایش اول، تهران، ۱۳۹۲، ۸۴۸ صفحه، قطع وزیری، جلد گالینگور نقره‌کوب، ۵۰۰۰ مدخل الفبایی-موضوعی، ۵۰۰ عکس اختصاصی، شابک ۸-۹۶۳۹-۰۴-۹۶۴-۹۷۸.

 آ   ا   ب  پ  ت  ث  ج  چ  ح  خ  د  ذ  ر  ز  ژ  س  ش  ص  ض  ط  ظ  ع  غ  ف  ق  ک  گ  ل  م  ن  و  هـ  ی